Chcesz relaksu na urlopie – wybierz Włochy

Panorama Włoch

Włochy to niezwykle piękny kraj, który swoją różnorodnością jest w stanie pozytywnie zaskoczyć każdego turystę. Na północy świetnie będą się czuli miłośnicy białego szaleństwa, a na południu – fani plaży i ciepłego morza.

Powolne życie przy espresso – czyli witamy na włoskim bucie

Włochy podróżowanieJeśli planujemy spędzić urlop gdzieś w Europie, to warto pomyśleć o wybraniu się do Włoch. Dużym plusem może być także to, że kraj ten znajduje się stosunkowo niedaleko od Polski. Dlatego jest polecany wszystkim tym, którzy boją się latać i wolą na miejsce wypoczynku dotrzeć autem lub autokarem. Niezależnie od tego, czy będziemy jechać na wczasy wraz ze zorganizowaną wycieczką czy sami wynajmiemy sobie apartament, to na miejscu przeżyjemy mały szok. Tam wszyscy żyją wolniej. Każdy ma czas na małe espresso i pogawędkę ze sprzedawcą świeżych owoców, którego mijają  się w drodze do pracy. Zestresowani i wiecznie zaganiani Polacy będą do tego stanu rzeczy przyzwyczajać się zapewne kilka dni. A potem całkowicie się zrelaksują, zrzucą z siebie wszystkie stresy (niczym zimowe ubranie) i zaczną się cieszyć życie. Staną się po prostu bardziej włoscy. Rano w hotelu będzie można zjeść nieśpieszne śniadanie z nieodłącznym czarnym i mocnym espresso (a jakże!), a potem iść na plażę. Kolację będzie można zjeść w jednej z nadmorskich knajpek. W każdym kurorcie jest ich sporo. Jeśli tylko zechcemy, to będziemy mogli wybierać codziennie inne miejsce i codziennie inną potrawę. A włoska kuchnia jest przepyszna – spaghetti, lasagne, pizza, risotto czy ravioli. I obowiązkowo wino – najlepiej cała butelka. Włoskie wino jest tak wyśmienite, że zechcemy na pewno przywieźć jakieś butelki ze sobą do Polski jako pamiątki z wakacji. Nic dziwnego, przecież nawet bogowie delektowali się tym trunkiem.

Włochy – starożytne zabytki

Będąc we Włoszech warto kilka dni poświęcić na zwiedzenie starożytnych zabytków. Są one naprawdę niesamowite. Ich ogrom zapiera dech w piersiach – tym bardziej jeżeli uświadomimy sobie, że budowano je w czasach, kiedy nie było dźwigów i nowoczesnego sprzętu. Jeśli wybierzemy się na zwiedzanie Neapolu, to grzechem byłoby nie poświęcenie choć kilku chwil na odwiedzenie Pompei. Jest to starożytne miasto, które zostało zasypane popiołem wulkanicznym po wybuchu Wezuwiusza w I wieku naszej ery. Możemy zobaczyć tam piękne freski i zachowane do dziś przedmioty codziennego użytku. Jeżeli będziemy natomiast na Sycylii to warto odwiedzić Syrakuzy. To miasto portowe, gdzie możemy podziwiać jeden z największych amfiteatrów, który przetrwał do naszych czasów.