Pałac Belwederski w Warszawie

Pałac Belwederski w Warszawie

Jeżeli obejrzeliście i zwiedziliście już podstawowe warszawskie zabytki, powinniście się teraz skupić jeszcze na tych mniej znanych, ale równie pięknych i wartych uwagi. Warszawa jest pełna fantastycznych zabytków i innych miejsc, które koniecznie powinien odwiedzić każdy miłośnik stolicy. Dzisiaj kilka słów o historii Belwederu – budynku, który zna praktycznie każdy, ale niewiele osób tak naprawdę widziało go na żywo i niedużo wie o jego historii.

Początki Belwederu

Miejsce, w którym położony jest dzisiaj Pałac Belwederski, w czasach średniowiecznych stanowiło własność książąt mazowieckich. Ci z kolei w podzięce podarowali go zakonnikom, którzy mieli swoją siedzibę przy kościele pod wezwaniem świętego Marcina. W szesnastym wieku na terenie dzisiejszego Belwederu w Warszawie znajdowała się jedna z licznych rezydencji królowej Bony, a następnie znalazła się w rękach szlacheckiej rodziny Paców. W drugiej połowie osiemnastego wieku ziemia była zarządzana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który zadecydował o zlokalizowaniu tam fabryki. W późniejszych czasach w Belwederze zamieszkiwali między innymi wielki książę Konstanty, Józef Piłsudski, prezydent Gabriel Narutowicz czy prezydent Stanisław Wojciechowski.

Miejsce zamieszkania prezydenta

Od dnia 14 grudnia 1922 r. Belweder w Warszawie stał się zwyczajową siedzibą prezydenta Polski www.lot.com. Jako pierwszy zamieszkał tam wspomniany wyżej Gabriel Narutowicz, który po swojej tragicznej i niespodziewanej śmierci został zastąpiony przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Oczywiście w czasach komunizmu pałac z kolei stał się siedzibą przewodniczącego Rady Państwa. W 1989 r. zamieszkał tam prezydent Wojciech Jaruzelski, zaś od 1990 r. zamieszkiwał tam prezydent Lech Wałęsa z rodziną. To on podjął decyzję o tym, aby przenieść się do ówczesnego Pałacu Ministrów znajdującego się przy ul. Krakowskie Przedmieście. Wówczas budynek zmienił oczywiście nazwę na Pałac Prezydencki i to on stał się zwyczajową siedzibą prezydenta. Od tego czasu Belweder pozostaje w dyspozycji Kancelarii Prezydenta. Tak naprawdę Belweder wciąż spełnia bardzo istotną rolę – w okresie swojej prezydentury w latach 2010 – 2015 mieszkał tam prezydent Bronisław Komorowski ze swoją rodziną. Pałac Belwederski jest również miejscem, w którym odbywa się wiele ważnych spotkań ze szczególnie ważnymi gośćmi – między innymi z papieżem Janem Pawłem II czy najważniejszymi przedstawicielami dyplomatycznymi innych ważnych państw.