Paryż – miasto pełne atrakcji

Paryż 2

Stolica Francji jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na świecie, każdego roku można tam spotkać miliony turystów mówiących w każdym możliwym języku. Polacy mogą do Paryża polecieć niemalże za bezcen, nic zatem dziwnego, że wielu z nich wybiera się tam na wycieczkę.

Jakie atrakcje czekają na podróżnych w stolicy Europy?

Wspaniała architektura

Paryż prze wieki był bardzo ważnym punktem na mapie Europy, dzięki temu bogactwo tamtejszej architektury zachwyca do dziś. Jedną z ciekawszych budowli jest katedra Notre-Dame, piękny kościół wzniesiony w Średniowieczny w gotyckim stylu. Jednak katedra nie tylko na zewnątrz robi wspaniałe wrażenie, również jej wnętrze warto odwiedzić. W środku znajdziemy wspaniałe, Paryżwielobarwne witraże oraz elementy architektoniczne charakterystyczne dla Gotyku. Zwiedzając stolicę Francji nie można przegapić wycieczki pod wieżę Eiffla, a także wjazdu na sam jej szczyt. Ta ciekawa konstrukcja na stałe wpisała się w paryski krajobraz, na górze znajdują się tarasy widokowe, z których rozpościera się ciekawy widok na całą okolicę. Ciekawym przykładem francuskiego eklektyzmu jest gmach Opery Narodowej, wzniesiony w II połowie XIX wieku. Wewnątrz można podziwiać malowidło ścienne wykonane przez wybitnego malarza, Marca Chagalla.

Dzielnica artystów

Kiedy poznamy już ścisłe centrum warto wybrać się do dzielnicy Montmartre. Paryż przez wieki był stolicą europejskiej bohemy, pod koniec XIX weku w dzielnicy tej zamieszkiwali wybitni artyści, atmosferę tych czasów do tej pory czuć w powietrzu. Montmartre to nic innego jak wzgórze o tej samej nazwie, dlatego tamtejsze uliczki są stosunkowo strome. Na samym dole, zaraz przy stacji metra, mieści się Plac Pigalle, znany z francuskich kabaretów. To właśnie tutaj do dziś znajduje się legendarny Moulin Rouge. Z kolei na samym szczycie wzgórza wznosi się wspaniała bazylika Sacre Coer, powstała pod koniec XIX wieku. Na okalającym ją placu każdego dnia można spotkać turystów i mieszkańców, którzy podziwiają widok rozpościerający się ze wzgórza.

Najlepsze galerie

Nie sposób opuścić Paryż nie odwiedzając wcześniej któregoś z tamtejszych muzeów.

W najpopularniejszym z nich, Luwrze, oprócz legendarnej Mona Lisy autorstwa da Vinci, zebrano także pokaźną kolekcję starożytnych zbytków. Kolejnym, ciekawym miejscem jest Museum d’Orsay. Tam także znajdziemy wiele arcydzieł europejskiego malarstwa, m.in. „Śniadanie na trawie” Maneta, czy „Autoportret” van Gogha. Miłośnicy nowoczesnej sztuki powinni zaś zawitać do galerii Pompidou.