Praga – subiektywny przewodnik kulinarny

Praga nocą

Stolica Czech to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych europejskich miast – nic zatem dziwnego, że praktycznie o każdej porze roku można tam spotkać tłumy turystów. Z Polski do Pragi na szczęście jest stosunkowo niedaleko,dlatego możecie tam z powodzeniem wybrać się nawet na przedłużony weekend – to idealny czas, aby nieco liznąć tego fantastycznego praskiego klimatu i zapragnąć więcej.

Co jeść w Pradze?

Czesi słyną z umiłowania do dobrego jedzenia, zatem wizyta w Pradze nie może się obyć bez zajrzenia do paru ciekawych restauracji i skosztowaniu lokalnych specjałów. Z czego zatem słynie Praga? Na pewno zjecie tutaj fantastyczną kaczkę z modrą kapustą i opiekanymi ziemniakami – wszystko to w dodatku za naprawdę niewielkie pieniądze, gdyż kaczka w Czechach – w przeciwieństwie do Polski – nie jest zbyt wykwintnym i drogim mięsem. Oprócz tego polecamy ugotowaną golonkę, która zazwyczaj jest podawana z kiszoną kapustą na ciepło. Praga ma jeszcze jeden hit, którym jest svickova na smetanie, czyli wołowina zatopiona w aromatycznym i gęstym sosie, podawana z knedlami. Daniem obiadowym jest także wspaniały, choć wielce kaloryczny, smażony w panierce ser żółty podawany z frytkami.

Co do piwa?

Praga niewątpliwie słynie także z różnego rodzaju przekąsek do piwa. Najbardziej znany jest na pewno nakladany hermelin, czyli podobny do camemberta ser marynowany z ostrymi przyprawami w oleju. Mięsożercy na pewno polubią utopence – są to marynowane w occie mięsne serdelki, podawane zazwyczaj z chlebem. Czesi lubują się także we wszelkiego rodzaju pastach do chleba, podawanych na setki różnych sposobów. Można je dostać zarówno w każdej knajpie jak i w sklepach, gdzie są sprzedawane na wagę. Spróbujcie kilku z nich – na pewno któraś przypadnie Wam do gustu.

Czeskie piwo

Praga słynie oczywiście nie tylko z jedzenia, ale również z piwa. Nie da się ukryć, że czeska kuchnia jest naprawdę ciężka. Dominują w niej zawiesiste sosy oraz tłuste marynaty, niewiele zaś jest warzyw. Z tego rodzaju daniami znakomicie komponuje się właśnie piwo, którego w Pradze na pewno jest pod dostatkiem. Wiele knajp prowadzi własne mini browary, więc na miejscu będziecie mogli skosztować różnego rodzaju piw. Nawet weekendowa wycieczka do Pragi z pewnością zakończy się kilkoma nadprogramowymi kilogramami, jednak zapewniamy Was, że warto tak zgrzeszyć – zarówno jedzenie jak i czeskie piwo są znakomite i w żadnym razie nie mają sobie równych praktycznie na całym świecie.

Planujesz wypad do Pragi? Koniecznie sprawdź ofertę na loty – https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-pragi