Jak przetrwać lot długodystansowy?

Samolot

Już od ponad dekady polscy turyści regularnie korzystają z tanich linii lotniczych, głównie podróżując w obrębie Europy. Jednak spadek cen połączeń długodystansowych sprawił, że również dalekie wyprawy stały się popularne w Polsce. Kilkunastogodzinny lot może być nużący a nawet niebezpieczny dla zdrowia.

Jak przygotować się do podróży, aby przebiegała komfortowo?

Zadbaj o ruch

Kobiety są znacznie bardziej narażone na powstawanie zakrzepów w żyłach niż mężczyźni. Tendencja jest niebezpieczna w momencie, kiedy podróż samolotem trwa kilkanaście godzin. Dlatego osoby mające przed sobą perspektywę długiego lotu w pozycji siedzącej powinny się do niego odpowiednio przygotować. Krótko przed wejściem na pokład należy udać się na dłuższy spacer, który zwiększy ciśnienie krwi. Również w trakcie samego lotu (https://www.lot.com/bilety-lotnicze/) warto raz na kilka godzin wstać i rozprostować kończyny, chociażby w drodze do toalety i z powrotem. W trakcie podróży ważne jest też ubranie, powinno być przewiewne i niezbyt ciasne. Warto założyć na siebie kilka warstw i zabrać chustę do przykrycia, wówczas ani niska ani wysoka temperatura nie będą przeszkadzać.

Nie daj się nudzie

Kilkunastogodzinna podróż samolotem może być nużąca, dlatego warto zadbać o odpowiednią rozrywkę na czas lotu. W torbie podręcznej powinien zjawić się ciekawy magazyn lub książka, można Skrzydło samoloturównież spakować tablet z interesującym filmem lub najnowszym sezonem ulubionego serialu. Zbawieniem może się okazać także ulubione muzyka. Należy jednak pamiętać, że sprzęt elektryczny może być używany na pokładzie jedynie z włączonym trybem samolotowym. Przed podróżą warto sprawdzić, czy nasz tablet posiada taka funkcję. W czasie lotu warto uciąć sobie chociażby krótką drzemkę. Aby pasażerowie nie przeszkadzali nam w tej czynności należy wziąć ze sobą stopery do uszu. Skutecznie wyciszają one większość odgłosów z otoczenia. Warto też zaopatrzyć się w opaskę na oczy, szczególnie jeśli mamy problem z zaśnięciem w jasnym pomieszczeniu.

Napoje i posiłek

Pasażerowie lotów długoterminowych prawie zawsze w cenie biletu mają zawarty jeden posiłek. Warto zainteresować się tym przed lotem, bowiem w wielu przypadkach można wybrać sobie preferowane danie.

Do wyboru są potrawy mięsne, wegetariańskie, wegańskie czy bezglutenowe. Wszelkie alergie pokarmowe można zgłosić wcześniej a na pewno załoga przygotuje nam odpowiednie danie. Do samolotu warto zabrać także dużą butelkę wody, pokład jest klimatyzowany, suche powietrze znacznie zwiększa pragnienie.