Co warto zwiedzić we Lwowie?

kazimierz-dolny-186710_640

Lwów to dawne polskie miasto, jest dlatego tak blisko naszej granicy – zaledwie 80 km. Każdy Polak powinien odwiedzić Lwów choć raz w życiu, nawet nie dlatego, że było to nasze miasto, lecz z tego powodu, że to naprawdę ciekawe miejsce.

Pierwsze co powinniśmy zobaczyć, to Rynek lwowski. Jest to najważniejszy plac Starego Miasta, ma kształt podobny do kwadratu, z jego rogów pod kątem prostym wychodzą dwie uliczki. Wokół Rynku jest bardzo dużo kamieniczek, jest ich aż 44. Te kamieniczki nie tworzą jakiejś jedności, gdyż różnią się wiekiem, jak i stylem architektonicznym. Każda kamieniczka więc jest inna, ma inną historię. Wszystko to łącznie wygląda naprawdę wyjątkowo. Rynek lwowski był areną wielu ważnych wydarzeń. Dzisiaj jednak trochę opustoszał, bo bardziej popularny jest prospekt Swobody. Najsłynniejszą kamienicą na rynku jest Czarna Kamienica.
in-saw-508296_640
Nazywa się tak po prostu przez elewację, ale wcześniej określana był nazwiskami rodzin, jakie w niej zamieszkiwały. Były to rodziny Anczowskich i Lorencowiczów. Ta kamienica została tworzona w XVI wieku na fundamentach starszej budowli, która została zniszczona w pożarze w 1571 roku.  Będąc we Lwowie koniecznie powinniśmy odwiedzić Cmentarz Łyczakowski, czyli nekropolię elity naszego kraju. Chociaż cmentarz nie różni się od tych na Powązkach, to jednak obecność mogił innych niż polskie przypominają inne miejsce – cmentarz Na Rossie w Wilnie. To jednak, co go różni, to całkowicie inna, ale dramatyczna historia. Wały Hetmańskie zaczynają się od Pomnika Mickiewicza, kończą zaś budynkiem opery. Wały zostały stworzone przez stopniowe likwidowanie obwarowań miejskich, które rozpoczęły się w 1777 roku. Miasto postawiło na rozwój, a średniowieczne mury w tym nie pomagały. Gdy ostatecznie zburzono mury, to na ich miejscu powstał reprezentacyjny bulwar, czyli wspomniane Wały Hetmańskie.

Od strony wschodniej zaś zostały postawione Wały Gubernatorskie. Ogólnie jedne, jak i drugie wały należą do wspomnianego na początku prospektu Swobody. Jak tam będzie to koniecznie zwróćmy uwagę na pomnik Tarasa Szewczenki. Jak najlepiej dostać się do Lwowa? Wiele osób, z racji bliskiej odległości, wybiera samochód, niektórzy też pociąg. Najlepszym sposobem zaś jest lot Warszawa Lwów, a ceny biletów sprawdzisz np. tutaj: http://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-warszawy. Nie dość, że szybki, to za niewygórowaną cenę. Jeśli zależy nam na wygodzie, szybkim dostaniu się do Lwowa, to bez wątpienia najlepiej wybrać samolot. Z Warszawy dolecieć tam najlepiej, bo jest największa oferta różnych linii lotniczych, dzięki czemu można liczyć na atrakcyjne ceny biletów.