Wyjazd do Wiednia

Wiedeń

Wiedeń jako stolica i największe miasto Austrii przyciąga każdego roku wielu turystów. To miejsce kojarzy się wszystkim szczególnie z walcem Johana Straussa, ale to również miejsce wielu zabytków.

W mieście znajduje się pięć pałaców. Większość z nich położonych jest na starym mieście. Są to między innymi Pałac Hofburg, oraz Pałac Schönbrunn. Zamek Schönbrunn jest najczęściej zwiedzaną turystyczną atrakcją Wiednia i również najważniejszym zabytkiem kultury Austrii. Budowla wraz z parkiem, fontannami, rzeźbami została w 1996 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jest jednym z najpiękniejszych pałaców barokowych w Europie. Schönbrunn funkcjonował do 1918roku jako dwór Habsburgów. W Wiedniu można zobaczyć sporo zabytków architektury sakralnej. Jedną z ciekawszych jest gotycka Katedra św. Szczepana, wybudowana w drugiej połowie XIII wieku, a także najstarszy tego typu wiedeński obiekt, kościół św. Ruprechta. Katedra św. Szczepana jest symbolem Wiednia. Należy ona do najbardziej znaczących budowli gotyckich w Austrii. Najsłynniejszy dzwon katedry, Pummerin, znajduje się na wieży północnej i jest drugim co do wielkości wolno wiszącym i bijącym dzwonem w Europie.

Belweder to nie tylko okazały, barokowy pałac, lecz także galeria sztuki z jednym z najcenniejszych zbiorów sztuki w Austrii. Składa się z dwóch części, a łączą je dwa duże tarasy ze zbiornikami wody. Jest to Górny i Dolny Belweder. Rezydencja została wybudowana dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, a później przeszła w ręce Habzburgów. Lustrzany staw przed pałacem doskonale uwidocznia fasadę budynku. Ogród Alpejski, który znajduje się w pałacowym parku jest najstarszym w Europie. Opera Państwowa w Wiedniu to jedna z najlepszych scen operowych na świecie. Urozmaicony repertuar na najwyższym poziomie światowym zadowoli najbardziej wybrednych melomanów. W okresie letnim ponad 80 występów operowych i baletowych można obejrzeć na żywo, wyświetlane na leżącym przed operą placu. W Muzeum Historii Naturalnej można obejrzeć kolekcje owadów, kamieni szlachetnych i minerałów, a nawet pterozaury. Muzeum oferuje fascynującą wiedzę o historii naszej planety. Równie ciekawą wystawą jest zbiór największych i najstarszych meteorytów świata. Można tam również obejrzeć różne projekcje z dziedziny astronomii, biologii, prehistorii, lub życia w głębi oceanów.Wiedeń to miasto licznych koncertów, wystaw, festiwali, ale też słynnych bali karnawałowych. To wspaniałe miasto można odwiedzić o każdej porze roku i zawsze będzie zachwycające.